Coach

Bud Iarna
dublu campion olimpic
medaletero
Medalia de aur la Jocurile Olimpice din Mexic (1968) în testul individual și releu

Lee Evans. Atletul american, a fost primul om care a rupt bariera celor 44 de secunde la întoarcerea la pistă. Specialist de 400 de metri, a fost o medalie de aur la Jocurile Olimpice din Mexic 1968 în testul individual și releu, precum și înregistrarea mondială a distanței de două ori.

Sinteza biografică

sa născut la 25 februarie 1947 în lemn, California.

traiectorie sport

el a început să iasă în evidență în campionatul școlii secundare, unde nu a fost niciodată Smoothie. În calitate de alergător al echipei de stat San Jose, în 1966 a câștigat primul său campionat american amator (AAU), un titlu care a reînnoit în următoarele sezoane. În studiile (încercările) desfășurate în Lacul South Tahoe pentru a merge la Jocurile Olimpice din 1968, a făcut o marcă în 400 de metri de 44,0 secunde, care a bătut înregistrarea lumii.

În timpul numirii olimpice, Evans a fost menit ca unul dintre reprezentanții puterii negre („Power Black”), a protesta mișcarea sportivilor negri nord-americani pentru discriminarea rasială în țara sa, condusă de profesor de sociologie Harry Edwards. Controversa a apărut când Tomie Smith și John Carlos, tovarășii săi din San Jose, au fost expulzați din jocurile pentru demonstrația sa pe podiumul celor 200 de metri pătrați, care constă în creșterea pumnului încălzit într-o mănușă neagră; Acest gest a fost o idee despre Evans însuși și a devenit una dintre imaginile Jocurilor Olimpice din Mexic.

Evans ezită să apară la sfârșitul a 400 de metri ca protest, dar în cele din urmă a fugit convins de John Carlos și a bătut o înregistrare de 43,86 secunde, o înregistrare a lumii care a rămas mai mult de douăzeci de ani. În ceremonia de livrare a medaliei, lângă Larry James și Ron Freeman, el privea cu o beretă neagră, dar, pe de altă parte, el nu a făcut gestul provocator al pumnului în timp ce interpretează imnul național american: rezultatul a fost că a primit el Critica atât în numele celor care au fost împotriva puterii negre, precum și a câtorva dintre cei mai înrădăcinați susținători ai protestului, care au considerat gestul lor neplăcut. În testul de 4×400 de metri au bătut înregistrarea și l-au lăsat în 2: 56,1 secunde, marca care a rămas până în 1985.

American Lee Evans, campion dublu olimpic în Mexico’68 și primul atlet din lume care A fugit 400 de metri în mai puțin de 45 de secunde medalie de aur olimpic de 400 de metri în Mexic’68 cu o nouă înregistrare a lumii (43.86) și a făcut parte din releul 4×400 pe care a obținut titlul cu o nouă lume plus.